Przejdź do treści

Dyskutowano o PBO 2019

Dyskutowano o PBO 2019
fot. Konrad Kaptur

Dodane: Czwartek, 12 kwietnia 2018

Wczoraj w sali audytoryjnej Uczelni Jana Wyżykowskiego odbyło się spotkanie informacyjne burmistrza Polkowic, Wiesława Wabika z mieszkańcami gminy poświęcone Polkowickiemu Budżetowi Obywatelskiemu edycja 2019.

 

W przyszłorocznym budżecie gminy Polkowice burmistrz zamierza przeznaczyć na PBO milion 250 tysięcy złotych. Na projekty miejskie będzie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych (wartość jednego projektu to maksymalnie 200 tysięcy złotych). W przypadku projektów wiejskich będzie to maksymalnie 30 tysięcy dla jednego sołectwa.

W trakcie rozmowy z mieszkańcami ustalono, że lider zgłaszający projekt musi być osobą pełnoletnią, a głosować będzie można od 15 roku życia.

W porównaniu do edycji 2018 w przyszłorocznym PBO jest kilka zmian. Jedną z najważniejszych jest konieczność uzyskania 20 głosów poparcia dla projektów miejskich. W przypadku terenów wiejskich wystarczy poparcie osoby zgłaszającej projekt.

Zmieniły się także zasady dotyczące głosowania i co za tym idzie realizacji poddanych pod głosowanie projektów. Aby projekt został zrealizowany w mieście będzie musiał uzyskać co najmniej 50 głosów poparcia, w przypadku wiosek wielkość niezbędnego poparcia będzie uzależniona od wielkości miejscowości. W wioskach do 200 mieszkańców wystarczy 5 głosów poparcia, od 201 do 500 mieszkańców wymagane będzie 10 głosów poparcia, a powyżej 500 mieszkańców trzeba zdobyć 15 głosów.

Od 1 do 30 czerwca będzie można zgłaszać projekty. Już 15 maja rozpocznie swoją działalność punkt konsultacyjny, w którym będzie można zasięgnąć wszystkich informacji związanych z PBO 2019. Tam też kompetentne osoby pomogą w przygotowaniu projektu. Głosowanie nad projektami, które przejdą weryfikację formalną odbędzie się od 1 do 16 września, a na 24 września zaplanowano ogłoszenie wyników.

- Edycja 2019 będzie trzecią realizowaną w naszej gminie. Polkowicki Budżet Obywatelski ewoluuje. Wyciągamy wnioski, słuchamy mieszkańców, bo chcemy, aby coraz większa ilość polkowiczan angażowała się w PBO. Każdego roku realizowanych jest kilkanaście projektów, które zmieniają naszą gminę. PBO to jest doskonałe narzędzie do nauki demokracji. Dzięki niemu mieszkańcy biorą odpowiedzialności za część gminnego budżetu – mówi nam Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Wczoraj rozmawiano o przyszłorocznej edycji PBO, a tymczasem trwa realizacja projektów z ubiegłorocznej edycji. Jest ich 19, a ich łączna wartość to blisko milion złotych.

 

Dyskutowano o PBO 2019
fot. Konrad Kaptur

Konrad Kaptur