fbpx

Wystawa i spotkanie autorskie

Pięć postaci dzieci z obozu, w czarnych bluzach i numerami obozowymi. Powyżej napis: Dzieci z ulicy Przemysłowej - to tytuł wystawy.
Kulturalne Polkowice

„Dzieci z Przemysłowej – niemiecki obóz w Łodzi (1942-1945)” – to temat wystawy plenerowej, która zostanie otwarta 23 października o godz. 12 na polkowickim Rynku.

– Wystawa poświęcona jest historii niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Została ona przygotowana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi – informuje Joanna Stępień, kierownik działu komunikacji i promocji w Centrum Kultury w Polkowicach. – Warto podkreślić, że ta część historii jest często zapomniana. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, pamięć o niemieckim obozie pracy dla polskich dzieci w Łodzi zaczęła słabnąć, a niemal wszelkie pozostałości po nim uległy zniszczeniu. Dlatego jest to historia, która wymaga przypomnienia i upamiętnienia – dodaje.

Wystawę można będzie obejrzeć od 23 października do 16 listopada.

Tego samego dnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej o godz. 17 odbędzie się spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim, który w swoich książkach „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol” oraz „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” opisuje wydarzenia związane z tematyką wystawy. Bezpłatne wejściówki na spotkanie autorskie można odebrać w MGBP oraz w Kawiarni CieKawa.

 

 

Źródło: Centrum Kultury

 

red. ULK
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube