fbpx

Rocznicowa wystawa

wystawa na deptaku przy ulicy Targowej - Wincenty Witos.
Kulturalne Polkowice
fot. P. Paździor

Wincenty Witos (1874-1945) działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej jest bohaterem wystawy, którą można obejrzeć na deptaku przy ulicy Targowej – w ramach obchodów 80-lecia śmierci polityka.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach, zmarł 31 października 1945 w Krakowie. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny.

Należy do najwybitniejszych polskich polityków II Rzeczypospolitej. W polityce i w życiu kierował się trzema zasadami. Na pierwszym miejscu stawiał niepodległy byt państwa polskiego, jako cel nadrzędny w działalności całego ruchu ludowego. Na drugim – demokratyczny ustrój państwa, jako najbardziej sprawiedliwy i równy ustrój społeczny. Na trzecim – sprawy chłopskie i obrona ludowych interesów. Dążył cały życie do tego, by chłop polski zajął mu należne miejsce w państwie polskim. Podkreślał swoją chłopskość w sposobie bycia, mowie, geście i legendarnym stroju – w butach z cholewami i bez krawata.

Ekspozycja została przygotowana przez Centrum Kultury w Polkowicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

red. ULK
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube