fbpx

Paddymania w Polkowicach!

plakat Paddymanii - imprezy
Kulturalne Polkowice
fot. Centrum Kultury

Spektakl z udziałem mieszkańców, wystawy, koncerty, warsztaty, spotkanie z youtuberem – to wszystko w Polkowicach w ramach projektu „Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski”.

– Paddymanią nazywamy zjawisko zbiorowej obsesji postacią Ignacego Jana Paderewskiego, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku – wyjaśnia Joanna Stępień, kierownik działu komunikacji i promocji w Centrum Kultury. – Objawiała się, między innymi, histerią na widok pianisty czy też ogromnym zainteresowaniem mediów jego życiem prywatnym. Nie zabraknie jej także w Polkowicach w najbliższym czasie, ponieważ organizujemy cykl wydarzeń ku pamięci artysty – podkreśla.

Projekt „Bohater sztuki i ojczyzny – Ignacy Jan Paderewski” dofinansowany jest ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja „Niepodległość po polsku”. Skierowany jest do różnych grup wiekowych i społecznych – od uczniów szkół podstawowych po osoby dorosłe. W ramach niego powstał spektakl z udziałem mieszkańców gminy pt. „Paddy – tajemnice pierwszego polskiego celebryty” w reżyserii Bartłomieja Kamińskiego.

Program wydarzeń:

17 maja, godz. 11, ul. Paderewskiego 11-12: Otwarcie wystawy biograficznej Ignacego Jana Paderewskiego, przygotowywanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu; wykład historyka Miłosza Szymańskiego, prowadzącego podcast „Za Rubieżą. Lekcja historii” na temat życia artysty.

19 – 25 maja, ul. Paderewskiego/ Wiatrak Polkowicki (w każdy wtorek i czwartek): oprowadzanie po ścieżce biograficznej o Ignacym Janie Paderewskim zakończonej odsłuchaniem koncertu Paderewskiego w budynku Wiatraka Polkowickiego. Zwiedzanie z przewodnikiem, zapisy pod nr telefonu: 535 181 826.

6 czerwca, godz. 9, Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach: spotkanie online z Youtuberem Dawidem Rodenko z kanału „Historia w pięć minut”.

6 -14 czerwca: warsztaty o dyplomacji i autoprezentacji – dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych w ZS w Polkowicach.

12 czerwca, amfiteatr: godz. 17spektakl pt. „Paddy – pierwszy polski celebryta” w wykonaniu mieszkańców gminy Polkowice wraz z koncertem na altówce i harfie w wykonaniu Elżbiety Sokołowskiej i Wandy Jabłońskiej; godz. 18 koncert fortepianowy – w wykonaniu Pawła Popko oraz Ewy Leszczyńskiej.

Szczegóły na plakacie.

 

 

red. Źródło: Centrum Kultury
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube