fbpx

Dni Polkowic w nowej odsłonie

Dni Polkowic w nowej odsłonie
Kulturalne Polkowice
fot. Paweł Paździor

Polkowice zmieniają oblicze swojego święta. Tegoroczne Dni Polkowic, zaplanowane na 13 i 14 czerwca, będą wydarzeniem, które naprawdę łączy mieszkańców – już od momentu jego organizacji.

Burmistrz Wiesław Wabik postawił na nową formułę, w której sercem obchodów staje się lokalna społeczność. Jednostki i organizacje działające w gminie, podczas specjalnego spotkania w Ratuszu, zostały zaproszone do aktywnego współtworzenia święta.

– To właśnie mieszkańcy są największą wartością naszej gminy. Ich zaangażowanie, pasje i osiągnięcia budują naszą tożsamość. Dni Polkowic to doskonała przestrzeń, aby to docenić i wspólnie celebrować – mówi szef polkowickiego samorządu.

Lokalni bohaterowie w centrum uwagi

Inicjatywa burmistrza spotkała się z entuzjastycznym odzewem. Organizacje sportowe i społeczne podkreślają, że włączenie ich w Dni Polkowic to ogromne wyróżnienie.

– Nasz klub bardzo pozytywnie zareagował na zaproszenie burmistrza. Poczuliśmy się dostrzeżeni i docenieni jako ważna część lokalnej społeczności. Jako stowarzyszenie wielokrotnie angażowaliśmy się w wydarzenia pozasportowe, takie jak festyn charytatywny czy udział w WOŚP, dlatego możliwość dołożenia małej cegiełki w postaci aktywnego uczestnictwa w tak ważnym dniu dla mieszkańców miasta jest dla nas kolejnym świetnym doświadczeniem – mówi Patryk Sikora z LZS Kłos Moskorzyn. – Samo spotkanie miało bardzo pozytywny wydźwięk i przebiegało w atmosferze otwartości oraz współpracy. Organizacje aktywnie uczestniczyły w dyskusji, dzieląc się pomysłami oraz wyrażając chęć udziału w wydarzeniu. Jesteśmy pewni, że różnorodność stowarzyszeń oraz klubów przyniesie szereg konkretnych propozycji i pomysłów podczas organizacji Dni Polkowic – dodaje.

– Pomysł zaproszenia stowarzyszeń do współuczestnictwa w tegorocznych Dniach Polkowic, w formie zaprezentowania się przed mieszkańcami miasta, uważam za trafiony – mówi Paweł Jankiewicz, prezes Towarzystwa Historycznego „Victoria”. – Wielu Polkowiczan nie orientuje się jak różnego rodzaju stowarzyszenia wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców. Nasze Towarzystwo dzięki swojej, trwającej już 10 lat, działalności jest rozpoznawalne. Wspomagamy Centrum Kultury przy okazji różnych inicjatyw historycznych, kulturalnych jak i patriotycznych. Dzięki czemu mieszkańcy miasta, głównie młodzież, mają okazję zapoznać się z naszą ofertą. Jednak nie każda organizacja społeczna ma taką możliwość. Kluczową kwestią niezbędną do rozwinięcia tej idei pozostają możliwości budżetowe. Czas nagli, a pomysłów nie brakuje – dodaje.

Nic ponad lokalny talent

Tradycyjnie, preludium do Dni Polkowic jest dwudniowy Przegląd Twórczości Lokalnej, który odbędzie się 29-30 maja. To czas, gdy mieszkańcy naszej gminy, od najmłodszych ze żłobków i przedszkoli po seniorów, prezentują swoje talenty i pasje.

– Kiedyś faktycznie było tak, że Przegląd Twórczości Lokalnej był organizowany w piątki w ten sam weekend, co Dni Polkowic. Występowało wówczas kilka grup. Tych osób i grup, które chcą się zaprezentować na polkowickiej scenie, jest teraz tak wiele, że nie zmieścilibyśmy ich w piątkowe popołudnie. Zasługują na osobny weekend tylko dla nich – mówi dyrektor Bogusław Godlewski.

Święto tworzone wspólnie

Na błoniach przed Centrum Piknikowym zainteresowane organizacje będą miały miejsce, by zaprezentować wszystko to, co na co dzień proponują lokalnej społeczności.

– Zależy nam na tym, aby obok koncertów i głównych atrakcji jeszcze mocniej wybrzmiała lokalna społeczność. Jesteśmy otwarci na współpracę i chcemy stworzyć warunki do tego, aby nasi mieszkańcy mogli włączyć się w to święto – poprzez swoją obecność, inicjatywy i aktywności. Wierzymy, że dzięki temu Dni Polkowic będą jeszcze pełniej oddawały charakter naszego miasta – jako miejsca aktywnego, różnorodnego i tworzonego przez ludzi – podkreśla Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

Dni Polkowic 2026 obiecują nie tylko zabawę i atrakcje, ale przede wszystkim wspólne celebrowanie aktywności i pasji lokalnej społeczności. W Polkowicach mieszkańcy są prawdziwym sercem swojego miasta.

-Oddajemy święto naszej gminy w ręce samych mieszkańców. Chcemy dać przestrzeń do zaprezentowania swojej działalności, zorganizowania pokazów, turniejów, do włączenia się w promocję Dni Polkowic. Serdecznie zachęcam do kontaktu z Centrum Kultury wszystkie organizacje, również te, które nie miały swojej reprezentacji na ostatnim spotkaniu, a chcą się włączyć do tej inicjatywy. To nowa formuła Dni Polkowic, podczas których chcemy w szczególny sposób pokazać osiągnięcia naszych mieszkańców i podziękować im za fantastyczne zaangażowanie w codzienne budowanie naszej niezwykłej małej ojczyzny. Serdecznie zapraszam – mówi burmistrz Wiesław Wabik.

 

 

 

red. Edyta Drzymała

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube