fbpx

Czeskie klimaty Szczygła

w środku pan w okularach, w granatowym swetrze stoi z podniesioną ręką przed publicznością. Widać tyły głów.
Kulturalne Polkowice
fot. MGBP

„Kultura czeska, moja láska nebeská” – to temat przewodni spotkania autorskiego Mariusza Szczygła, dziennikarza, reportażysty i pisarza, zorganizowanego w polkowickiej bibliotece. Była to wyprawa do kraju tak bliskiego, a jednocześnie dalekiego. Dlaczego?

– To opowieść o takich elementach kultury czeskiej, zwłaszcza popularnej, które są odwrotnością kultury polskiej – wyjaśnia Mariusz Szczygieł. – Czesi mają zupełnie inne podejście do tematów poważnych, takich jak: naród, patriotyzm, ojczyzna. Ze wszystkiego lubią wypuścić powietrze – dodaje i wyznaje, skąd wzięła się ta jego miłość do Czech: – Jak pojechałem pierwszy raz do Pragi i usłyszałem język czeski, to dla mnie była to muzyka. Moje nazwisko po czesku to jest Stehlík i używam tam tego nazwiska, ponieważ Czesi nie umieją ani zapisać, ani wypowiedzieć prawidłowo Szczygła.

Gość spotkania mówił, między innymi, o czeskiej kulturze pełnej satyry i dystansu do rzeczywistości. A swoje opowieści okraszał licznymi anegdotami i dygresjami.

Było to przedostatnie spotkanie autorskie w polkowickiej bibliotece zorganizowane w ramach projektu „Nowe horyzonty kultury”.

– Zadanie to realizujemy praktycznie od początku roku, w ramach promocji czytelnictwa – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. – Były spotkania autorskie dla dorosłych i dla dzieci, warsztaty literackie i mentalne, konkursy czy promocja naszych zbiorów. W planach jest jeszcze spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, na które serdecznie zapraszam.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach projektu „Nowe horyzonty kultury”

Rozmowa z Mariuszem Szczygłem w najbliższym wydaniu „Gazety Polkowickiej” (27 października).

 

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube