Ciotka Hrabina świętowała

Ciotka Hrabina świętowała
Kulturalne Polkowice
fot. ULK

Swoje urodziny ciotka Hrabina urządziła w zabytkowym parku w Żukowie. Na gości czekało wiele atrakcji: słodki poczęstunek, warsztaty rękodzielnicze i questy przygodowe. Muzycznym akcentem był koncert zespołu „Wroclavia Quartet”.

Urodzinową imprezę ciotka Hrabina urządziła w parku po raz pierwszy. Wyglądała świetnie (choć to nie wypada, po cichu zapytaliśmy ją o wiek).

– Mam 150 lat, ale umówmy się, że obchodzę pięćdziesiąte urodziny – odpowiedziała przewrotnie.

Hrabina dostała w prezencie kosze pełne smakołyków. Nie mogła zdecydować się, który z nich jest najpiękniejszy. O pomoc poprosiła m.in. burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego, jednego z gości. Plenerowa impreza bardzo mu się podobała, a jak powiedział, być może w przyszłym roku podobną uda się zorganizować w parku miejskim, po rewitalizacji.

Urodzinowa zabawa w Żukowie została zorganizowana z inicjatywy Centrum Kultury w Polkowicach i sołtyski Jadwigi Kowal.

Jak się okazuje, wybór miejscowości nie był przypadkowy. W informacji CK czytamy: „Hrabina Ernestine, która żyła w tym pałacu, w nim urodziła troje z pięciorga swoich dzieci. Była daleką kuzynką swojego męża Hrabiego von Saurma, będącego ówczas właścicielem ziemskim i politykiem. Małżeństwo zawarli 1875 roku a pierwszy syn przyszedł na świat 1879 roku właśnie w Żukowie, dawnym Suckau”.

– Urodziny ciotki Hrabiny to delikatna, swobodna wersja rekonstrukcji historycznej, której przypisuje się walory edukacyjne i popularyzujące historię miejsca – podkreśla Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach. – Tego typu animacje społeczne to zachęcenie mieszkańców do aktywności w różnych sferach kultury, to rozbudzanie pasji, poszukiwanie swojego miejsca, a w konsekwencji tworzenie nowej historii dla kolejnych pokoleń. Tradycje, obyczaje przekazywane z dziada pradziada, sąsiada to przyczynek do poznania tożsamości regionalnej i narodowej. Budowanie więzi sąsiedzkiej poprzez działania Centrum Kultury pobudza mieszkańców do działań oddolnych – dodaje.

Być może w przyszłym roku w Żukowie zorganizowane zostaną urodziny Hrabiego.

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz