Zmarł Piotr Serafin

Zmarł Piotr Serafin
Wiadomości z gminy
fot. R. Tomczak

W wieku 77 lat zmarł Piotr Serafin, jeden z inicjatorów i przywódców strajku okupacyjnego w ZG Rudna i Honorowy Obywatel Gminy Polkowice.

– Była to dla mnie wielka postać. Ktoś, kto bardzo wiele zrobił, szczególnie dla pracowników ZG Polkowice, jak i dla Górnika Polkowice. Jest to dla mnie niepowetowana strata. Zostanie w mojej pamięci na zawsze – mówi Piotr Wójcik, przyjaciel Piotra Serafina.

– Bardzo ludzki, otwarty na wszystkich, dobry i ciepły człowiek. Był osobą, której nie złamały żadne działania władzy komunistycznej, z którą walczył w latach 81-89. Nie złamały go, ale na pewno wpłynęły na jego zdrowie. W ostatnim czasie walczył z chorobą. Walczył tak, jak wcześniej z komunistami. Zaciekle. Tę walkę jednak przegrał. Jest mi niezmiernie przykro. Przygotowujemy się do uroczystości pogrzebowych, w których NSZZ „Solidarność” weźmie udział – mówi Bogusław Szarek, przewodniczący miedziowej Solidarności na Sierpolu.

– Odszedł polkowiczanin, działacz Solidarności, i Honorowy Obywatel Gminy Polkowice. Jego odwaga i upór w walce z reżimem komunistycznym stały na straży wolności i solidarności nie tylko polkowiczan, ale i wszystkich Polaków. To wielka strata dla rodziny, jak i dla naszej gminy – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Urodził się 9 listopada 1943 roku we Francji. Pracował jako elektryk urządzeń górniczych w ZG Polkowice. Od 30 listopada 1980 roku do 12 grudnia 1981 roku pełnił funkcję przewodniczącego Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG Polkowice. Od 14 do 15 grudnia 1981 roku był współorganizatorem strajku i członkiem Zakładowego Komitetu Strajkowego w ZG Polkowice, następnie od 15 do 17 grudnia był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG Rudna. 3 maja 1982 roku został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Od 5 maja 1982 roku był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Głogowie, a następnie w Grodkowie. Zwolniono go 16 października 1982 roku. W latach 1982-1989 działał w Tymczasowej Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w ZG Polkowice.17 grudnia 2019 roku rada miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice.

Szerzej o Piotrze Serafinie pisaliśmy TUTAJ.

 

red. DRM