1

„Jesteście zwycięzcami”

Projekt pod nazwą „Niepełnosprawni bracia na Dachu Afryki Północnej” przygotowywano kilkanaście miesięcy. Jego pomysłodawca był Stanisław Rapczuk ze Stowarzyszenia Żyć Godnie, kierownik Warsztatu terapii zajęciowej w Polkowicach. Do współpracy zaproszono także Gminne Polkowice oraz firmę CCC SA., i zrealizowano przy wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Radwanicach.

Cel był ambitny – pomóc trójce niepełnosprawnych zdobyć gigantyczną górę, cel wypraw wielu ekspedycji górskich, jeden z najpiękniejszych szczytów w Afryce. Dlaczego akurat to?

– W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. To mistyka szukania czegoś wyjątkowego, wymagająca jeszcze wyobraźni i filozofii życiowej. Nie każdego na to stać. Nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic. Tam szuka się równości – tłumaczył Stanisław Rapczuk.

Do projektu zgłosiła się trójka osób z niepełnosprawnościami – Łukasz Rodzeń z Polkowic oraz Sylwester i Tomasz Włodarczykowie z Radwanic. Razem z nimi pojechała czwórka opiekunów. Wyprawa trwała kilkanaście dni, ale na zdobycie Dżabal Tubka wystarczyły cztery.

– Cała trójka była bardzo zdyscyplinowana. Towarzyszyły im ogromne emocje. Bali się, tęsknili za rodzinami. Nie zdawali sobie chyba też sprawy z tego, że będzie to tak wysoki szczyt – relacjonowała Karolina Traszka, opiekun grupy.

O tym, że wielu takim szczytom, granicom do pokonania, osoby z niepełnosprawnościami muszą codziennie stawić czoła, mówiło się wiele podczas uroczystego podsumowania projektu. Zwracał na to uwagę burmistrz Polkowic, który podkreślał, że tego typu wyprawy i zmagania odbywają się każdego dnia na naszych oczach.

– Dzieje się to w waszych domach, w warsztatach terapii zajęciowej. I każdego dnia jesteście zwycięzcami tej walki. Tego serdecznie wam gratuluję. A jako przedstawiciel Gminy Polkowice zapewniam o swoim wsparciu dla wszystkich stowarzyszeń i warsztatów terapii zajęciowej na terenie gminy. Bo rolą samorządu jest m. in. wspieranie tych najsłabszych, choć w waszym przypadku jest to niewłaściwe określenie. Wy jesteście zwycięzcami – powiedział Łukasz Puźniecki.

Wszyscy obecni na spotkaniu mogli obejrzeć film z wyprawy do Maroka. Piosenkę o „Małych skrzydłach”, kompozycji mówiącej o zmaganiach osoby z niepełnosprawnością z codziennymi ograniczeniami, zaśpiewała ze sceny Sylwia Graczyk, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.

– Dlatego też wyczyn Tomasza, Łukasza i Sylwestra nabiera symbolicznego wymiaru i udowadnia, że osoby zagrożone wykluczeniem mogą osiągać i osiągają sukcesy, do których w wielu przypadkach nie są zdolne osoby pełnosprawne. Osiągnięcie tej trójki jest czymś niezwykłym. Udowadnia, że mimo wielu ograniczeń, ci ludzie zdolni są osiągać bardzo wiele – powiedział S. Rapczuk.

Gościem spotkania był Krzysztof Wielicki, polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, członek The Explorers Club. Jego opowieść o zmaganiach człowieka z górską przyrodą jeszcze jaskrawiej podkreśliła wyczyn trójki śmiałków z Warsztatu Terapii Zajęciowej.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli samorządów Polkowic i Radwanic, Flipa Rodzika – pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością, uczestników WTZ w Polkowicach, ich opiekunów i rodzin, wzięli także udział przedstawiciele aż 21 ośrodków tego typu z całego Dolnego Śląska. Obecni byli także uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych oraz Zespołu Szkół w Polkowicach.