Przejdź do treści

Aktualności:

Sąd nad mieszczaństwem

Dodane: Piątek, 03 sierpnia 2012

Aż do XV w. Polkowicami władali dziedziczni wójtowie, którzy sprawowali władzę w imieniu właściciela miasta. Tu nasze miasto nie było ewenementem, bo feudalizm trzymał się mocno w tych czasach.

Rada radzi i sądzi

Dodane: Piątek, 29 czerwca 2012

Prawo magdeburskie, na mocy którego lokowano Polkowice w 1265 r. przewidywało, że administrowanie nowym civitas nie może obejść się bez dwóch osób: wójta i sędziego.

Miasto za cztery tysiące marek

Dodane: Wtorek, 19 czerwca 2012

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku we Wrocławiu, w gabinecie Śląsko-Łużyckim pod sygnaturą I 1614, znajduje się niepozorna książeczka, wydana w 1791 r. w Brzegu. Jej autor, Johann Ernst Tramp nadał jej tytuł „Beiträge zur Beschreibung von Schlesien” czyli „Przyczynki do zapisków śląskich” i opisał w niej szczegółowo wszystkie (!) miasta i wsie należące do ówczesnego okręgu głogowskiego.

Od pogańskich zwyczajów do nabożeństw majowych

Dodane: Środa, 09 maja 2012

Krzyże przydrożne od wieków związane z polską ziemią i tradycją, nie ustępowały w znaczeniu i symbolice kapliczkom maryjnym. Do Polkowic przywędrowały razem z powojennymi osadnikami.

Gdy szło o honor

Dodane: Czwartek, 19 kwietnia 2012

Epoka oświecenia obfitowała w pojedynki na broń białą i palną. Bito się często, chętnie i o wszystko. Każdy pojedynek miał na celu honorowe zażegnanie sporu. Źródła podają, że najczęściej pojedynkowano się o honor kobiety oraz swój własny. Mimo, że w Polkowicach nie brakowało kobiet, o które można było się bić, to najsłynniejszy pojedynek jaki miał tu miejsce, dotyczył defraudacji wojskowych pieniędzy.

Czynsze i radziecki samorząd

Dodane: Czwartek, 12 kwietnia 2012

Na podniesienie czynszów za „użytkowanie” książęcego grodu, polkowiccy rzemieślnicy zareagowali jak rasowi liberałowie: najpierw ostro zaprotestowali, aby na koniec zacząć produkować więcej. Ostatecznie zyskała zamożność miasta.

Niedokończone połączenie

Dodane: Piątek, 06 kwietnia 2012

Kiedy w 1900 r. na nowo wybudowany dworzec w Polkowicach zajechał pierwszy parowóz, rozbudzone ambicje mieszkańców kazały im oczekiwać od władz dalszej rozbudowy kolejowego szlaku. Pierwsze takie plany powstały już trzy lata później.

Spór o obelisk

Dodane: Czwartek, 29 marca 2012

Były symbolem męstwa i wiary w zwycięstwo. Wielbione przez jednych, były niszczone przez innych. Mowa o niemieckich obeliskach, wznoszonych ku czci żołnierzy poległych na frontach I wojny światowej.

Jedwabny interes

Dodane: Poniedziałek, 12 marca 2012

Szacuje się, że w okresie wojny siedmioletniej wokół samego tylko rynku posadzono ponad 50 drzew morwowych. Dalszych 100 wzdłuż przylegających do niego ulic i na prywatnych posesjach. W latach 1758-1760 drzewostan w Polkowicach powiększył się niemal dwukrotnie.

Samorządowe (r)ewolucje

Dodane: Poniedziałek, 27 lutego 2012

Ernest Samuel Weinknecht. Warto zapamiętać sobie to nazwisko, bo dotyczy człowieka, który swoją osobą i zajmowanym urzędem spinał jak żelazną klamrą dwie epoki politycznego życia naszego miasta. Ale po kolei.

Wielkie sprzątanie

Dodane: Piątek, 10 lutego 2012

Kiedy słyszymy o słynnym, pruskim drylu i niemieckiej gospodarności, na myśl przychodzi nam Fryderyk II, twórca potęgi militarnej w ówczesnej Europie. Mało kto jednak pamięta, że przed Wojną Siedmioletnią gospodarność pruska była – mówiąc najdelikatniej – mocno dyskusyjna.