Deklaracja dostępności
Dostępność cyfrowa
Gmina Polkowice zobowiązuje się do zapewnienia dostępności swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony podmiotowej Gminy Polkowice Strona internetowa Gminy Polkowice.
Data publikacji strony internetowej: 2019-09-01
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2019-09-01
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu występujących treści niedostępnych lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- brak i po części nieprawidłowe opisy alternatywne przy zdjęciach / grafikach,
- niektóre skany dokumentów zostały zapisane jako zdjęcia, obrazki z rozszerzeniem JPG, które nie są dostępne dla czytników osób niewidomych.
Wyłączenia
- materiały wideo oraz dokumenty opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych,
- dokumenty, ogłoszenia, oświadczenia majątkowe, wnioski i interpelacje zgłaszane na sesjach Rady Miejskiej, petycje, które nie zostały wytworzone przez Urząd Gminy Polkowice,
- dokumenty techniczne, których dostosowanie do dostępności cyfrowej nie jest możliwe z przyczyn technicznych.
Ułatwienia na stronie podmiotowej BIP
- podwyższony kontrast (czarne tło, żółte litery),
- możliwość powiększenia wielkości liter na stronie,
- mapa strony,
- Focus wokół elementów nawigacyjnych,
- Możliwość korzystania ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Data sporządzenia deklaracji
Data sporządzenia deklaracji dostępności: 2019-09-01
Data ostatniej aktualizacji: 2022-08-10
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez zespół pracowników Urzędu Gminy Polkowice oraz koordynatora ds. dostępności.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Osoba do kontaktu w sprawach dostępności:
Małgorzata Konieczyńska
e-mail: koordynator@gmina.polkolwice.pl
telefon: 76 847 41 12
Skargi I odwołania
Każdy ma prawo:
- Zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- Zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- Wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- Dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- Wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- Opis na czym polega problem oraz wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie terminów zgłoszenia oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę.
Ewentualne skargi należy kierować do Urzędu Gminy Polkowice:
- pisemnie na adres: Urząd Gminy Polkowice, Rynek 1, 59-100 Polkowice bądź bezpośrednio w kancelarii pokój numer 10 w budynku Ratusza w godzinach:
– poniedziałek, środa, czwartek od 7,30 do 15,30
– wtorek od 7,30 do 17,00
– piątek do 7,30 do 14,00.
- pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@gmina.polkowice.pl
- za pomocą platformy e-PUAP: epuap.gov.pl
- telefonicznie pod numerem 76 847 41 68
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Ratusz – Rynek 1
Budynek 5 kondygnacyjny z windą. Do budynku prowadzą 3 wejścia, z których 2 są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Do wejścia głównego prowadzą schody. Kancelaria znajduje się na parterze budynku po lewej stronie od wejścia głównego. W Kancelarii znajduje się pętla indukcyjna. Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami. Pomieszczenia nr 15-18 na parterze, 117-125 na I piętrze, 213 i 2014 na II piętrze oraz 303 na III piętrze są niedostępne dla osób poruszających się na wózkach (schody); w celu załatwienia sprawy należy udać się do kancelarii pokój 10, gdzie przywołany zostanie właściwy pracownik merytoryczny. W holu głównym po lewej stronie znajduje się elektroniczna tablica ogłoszeń. W jej prawym górnym rogu znajduje się kod QR dla osób, które korzystają z czytników ekranowych. Osoba z niepełnosprawnością może wejść do budynku z psem przewodnikiem lub asystentem. W budynku znajduje się materac ewakuacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Budynek Urzędu Stanu Cywilnego – Rynek 12
Budynek 4 kondygnacyjny bez windy. Do budynku prowadzi 1 wejście dla interesantów, które dostępne jest dla osób ze szczególnymi potrzebami. Sala ślubów znajduje się na parterze budynku przy wejściu, natomiast biura na 1 i 2 piętrze. Przy wejściu do budynku umieszczony jest dzwonek przywołujący pracownika. W budynku brak jest pętli indukcyjnej. Osoba z niepełnosprawnością może wejść do budynku z psem przewodnikiem lub asystentem. W budynku znajduje się materac ewakuacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Budynek – Rynek 17-18 i 19
Budynek 5 kondygnacyjny bez windy. Do budynku prowadzą 2 wejścia dla interesantów, z których 1 od strony Rynek 17-18 jest dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Od strony Rynek 19 budynek jest niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami (schody). Przy obydwu wejściach do budynku umieszczony jest dzwonek przywołujący pracownika. W budynku brak jest pętli indukcyjnej. Osoba z niepełnosprawnością może wejść do budynku z psem przewodnikiem lub asystentem. W budynku znajduje się materac ewakuacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Budynek – Górna 2
Budynek 5 kondygnacyjny z windą do 2 piętra. Do budynku prowadzi 1 wejście, które dostępne jest dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przy wejściu do budynku umieszczony jest dzwonek przywołujący pracownika. W budynku na każdym piętrze na wyjątkiem 3 znajdują się toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pomieszczenia 302 i 303 na III piętrze są niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami (schody). W budynku brak jest pętli indukcyjnej. Osoba z niepełnosprawnością może wejść do budynku z psem przewodnikiem lub asystentem. W budynku znajduje się materac ewakuacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Budynek – Rynek 30
Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze. Do budynku prowadzi 1 wejście dla interesantów, które dostępne jest dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przy wejściu do budynku umieszczony jest dzwonek przywołujący pracownika. Osoba z niepełnosprawnością może wejść do budynku z psem przewodnikiem lub asystentem.
Lokalizacja miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością:
- Ulica Targowa – 2 miejsca
- Ulica Browarna – 1 miejsce
- Ulica Słowiańska – 1 miejsce
- Ulica Głogowska – 1 miejsce
- Ulica Gdańska – 2 miejsca
- Ulica Leśna – 1 miejsce.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej
Wszystkie budynki zlokalizowane są w obrębie rynku. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się przy ulicy 3-go Maja na wysokości Parku Miejskiego.
Informacje dodatkowe
Informujemy, że obecnie nie udostępniamy tłumaczeń na język migowy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Jeśli potrzebujesz skorzystać z usługi tłumacza polskiego języka migowego (lub innego tłumacza) powinieneś zawiadomić o tym Urząd, za pośrednictwem formularza Zgłoszenie chęci skorzystania z usług tłumacza do 3 dni roboczych przed wizytą. Tłumacz języka migowego jest bezpłatny dla osób z niepełnosprawnością.