fbpx

Zielona rewolucja w gminie

Zielona rewolucja w gminie
Wiadomości z gminy

Ponad dwa tysiące nasadzeń planowanych jest jesienią na gminnych rabatach i w donicach. To nie jedyne zielone akcenty, które powstają w Polkowicach. Do końca roku ma zostać posadzonych 700 drzew. A to dopiero początek zielonej rewolucji, która opanowała Serce Zagłębia Miedziowego.

– Zieleń w mieście jest jednym z priorytetów tej kadencji. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy odczuli to, że gmina Polkowice staje się zielonymi płucami Zagłębia Miedziowego – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

RABATY I DONICE

– Jesienią na polkowickich rabatach i w donicach pojawi się ponad dwa tysiące nasadzeń. Będą to wieloletnie krzewy i byliny. Przez panującą epidemię nasadzenia które były zaplanowane na wiosnę nie mogły zostać zrealizowane, jednak puste klomby i donice już niedługo znów się zazielenią – informuje Marzena Olejnik, dyrektor Wydziału Komunalnego w UG Polkowice. – Rośliny będą objęte dwuletnią pielęgnacją realizowaną przez wykonawcę nasadzeń – dodaje.

DRZEWA

Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasadzonych zostało ponad 150 drzew. W tym roku będzie ich rekordowo dużo, bo ponad 700, w tym prawie 600 przy alei Jana Pawła II i na osiedlu Polkowice Dolne.

Przy placu Wolności posadzono cztery dęby kolumnowe i nasadzona zostanie lipa drobnolistna, przy ul. Jaskrowej na os. Polkowice Dolne stanie jedenaście ambrowców amerykańskich (drzewa liściaste, które dekoracyjnie przebarwiają się na jesień), a przy ul. Lipowej – pięć lip. Natomiast na Placu Piastów powstanie zielona alejka platanów. To tylko kilka przykładów planowanych drzew.

ŁĄKI KWIETNE

Kolejną zieloną, gminną inicjatywą są łąki kwietne. W naszej gminie zastosowano już trzy takie rozwiązania. Pierwszą taką łąkę, z okazji Polkowickiego Festiwalu Ziemi, w ubiegłym roku założyli mieszkańcy wraz z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim. Powstała ona na terenach zielonych przy os. Polanka. Dziś możemy podziwiać tam piękne różnokolorowe kwiaty. W tym roku pracownicy urzędu gminy kontynuowali tę inicjatywę, w wyniku czego powstał szeroki pas łąki kwietnej wzdłuż ul. Dąbrowskiego.

Łąki kwietne to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Są one odporne na suszę, pomagają w walce ze smogiem i poprawiają mikroklimat. Dodatkowo, w przeciwieństwie do trawników, nie wymagają tak częstego koszenia.

PARKI KIESZONKOWE

Taka forma zorganizowanej zieleni w przestrzeni miejskiej planowana jest początkowo w dwóch lokalizacjach. Są to tereny przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Targowej oraz pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Miłosną. Obecnie trwają prace projektowe.

– Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Często jest to związane z przywracaniem zieleni miastu – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Ich ogólna dostępność, bliskość dla mieszkańców i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku, do rekreacji i zabaw, ma zachęcić do integracji społecznej – dodaje.

Będzie to pilotażowy projekt powstawania mini parków w Polkowicach. Jeżeli spotka się z akceptacją mieszkańców, proces ten będzie kontynuowany w latach kolejnych.

ZESPÓŁ DS. ZAZIELENIENIA GMINY

W ubiegłym roku burmistrz Polkowic powołał zespół ds. zazieleniania gminy Polkowice. Jego zadaniem jest m. in. analiza stanu zieleni w gminie oraz przygotowanie spójnej, planowej i długoterminowej polityki rozwoju i ochrony terenów zieleni na terenie gminy na lata 2021-2030.

REWITALIZACJE PARKÓW

Rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji parku przy ul. Dąbrowskiego – gospodarka drzewostanem. Projekt w kolejnych etapach przewiduje ponad 30 tysięcy nasadzeń w tym drzewa, krzewy, byliny oraz ogród różany. Zaplanowano tam także rozbudowę ścieżek, inteligentne oświetlenie, ławki, pergole i toaletę. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Gmina podjęła także pierwsze działania w kierunku zrewitalizowania zabytkowego parku na osiedlu Polkowice Dolne.

MIEJSCA DO WYPOCZYNKU

Kwestią czasu jest podpisanie porozumienia między gminą Polkowice a Nadleśnictwem Lubin w sprawie dzierżawy popularnych glinianek. W planach zagospodarowania glinianek są m.in. ławeczki, kosze na śmieci, miejsca do grillowania, a także wiaty. Prace ruszą jak tylko zostanie podpisane porozumienie.

Wędkarze wokół stawu, obok pole biwakowe, ławeczki no i ścieżka rowerowa, którą można spokojnie tam dojechać – to z kolei wizja Paulinowa w przyszłości. Obecnie sprawdzane są prawne możliwości zagospodarowania tego terenu

MIESZKAŃCY WŁĄCZAJĄ SIĘ W PROCES ZAZIELENIANIA

W Dzień Polskiej Niezapominajki mieszkańcy wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich urzędu sadzili takie rośliny jak niezapominajki, konwalie, liliowce czy szałwię ogrodową na polkowickim Rynku.

– Chcemy wprowadzić nowy sposób zagospodarowania małych klombów i gazonów, z udziałem mieszkańców, a tym samym zapoczątkować proekologiczny ruch społeczny w naszym mieście – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich w UG Polkowice

red. PPi
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube