Więcej całodobowych karetek

Więcej całodobowych karetek
Wiadomości z gminy
fot. Roman Tomczak

O dodatkowe pół tzw. „dobokaretki” zwiększył się zakres działania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach. Oznacza to, że teren powiatu polkowickiego będzie teraz przez całą dobę obsługiwały przez trzy zespoły ratunkowe. To ewenement w skali całego regionu.

Starania o poszerzenie zakresu pracy trzech karetek polkowickiego pogotowia trwały od dawna. Pismo do wojewody dolnośląskiego w tej sprawie burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wysłał jeszcze w kwietniu ubiegłego roku.
Determinacja w działaniu dała w końcu efekty. Pozytywna odpowiedź nadeszła z dyrekcji Pogotowia Ratunkowego w Legnicy ostatniego dnia marca.

– Jesteśmy wdzięczni panu wojewodzie za tą decyzję – mówi Wojciech Marciniak, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Na jej podstawie Zespół Ratownictwa Medycznego w Polkowicach otrzymał dodatkowe pół „dobokaretki” do posiadanych do tej pory dwóch i pół.

– Dotychczas dwie nasze karetki, jedna specjalistyczna „S”, z lekarzem, oraz jedna podstawowa „P”, obsadzona przez ratowników medycznych, pracowały w systemie całodobowym. Ale trzecia karetka, również podstawowa, pracowała tylko od godz. 7-19. Teraz będzie do dyspozycji przez całą dobę – z satysfakcją informuje Alicja Tramś, kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach.

Trzy karetki z pełnym, 24-godzinnym obłożeniem, to ewenement w skali całego regionu.

– Oznacza to większą dostępność, a zatem i szybszą pomoc, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. Jest to na pewno ważne w tym trudnym dla nas czasie – dodaje wiceburmistrz Marciniak.

W sytuacji, kiedy w Głogowie i Chojnowie likwidowane są kolejne „dobokaretki”, u nas sytuacja się poprawia. To szczególnie ważne teraz, kiedy wyjazdów do chorych jest coraz więcej.

– Te dodatkowe pół „dobokaretki” ma dla nas i dla mieszkańców powiatu polkowickiego ogromne znaczenie. Daje nam większe możliwości opieki, co jest ważne szczególnie teraz, w dobie epidemii koronawirusa, a przypomnę, że nasz teren operacyjny, czyli powiat polkowicki, jest terenem bardzo rozległym – podkreśla Alicja Tramś.

red. Roman Tomczak